Opieka nad chorym na Alzheimera – jak wygląda w praktyce?
Choroba Alzheimera to problematyczne schorzenie. Najczęściej powoduje, że osoba chora nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie. Rodzina oraz opiekunowie muszą zmierzyć się z trudami związanymi z opieką nad chorą osobą. W tym artykule przedstawiamy krótki poradnik na temat tego, jak zapewnić należytą opiekę osobom z Alzheimerem.
O czym trzeba pamiętać, opiekując się chorym na Alzheimera? 5 kluczowych porad
Opieka nad starszymi i schorowanymi osobami bywa naprawdę wymagająca i skomplikowana. To wymaga sporo empatii, zaangażowania oraz cierpliwości – zarówno ze strony rodziny, jak i opiekuna. Bliscy osób chorych na Alzheimera nie zawsze są w stanie zapewnić chorym całodobową opiekę, a niestety w przypadku takich schorzeń jest to konieczne. Poniżej przedstawiamy 5 istotnych wskazówek, które stosujemy także w naszym domu opieki pod Warszawą.
- Opiekun osoby chorej powinien być spokojny i opanowany – dla osób z chorobą Alzheimera kluczowe jest to, aby zredukować agresję, nerwowość i stresujące sytuacje do minimum. To może prowadzić do pogłębiania się choroby lub pozostać źle odebrane przez podopiecznego.
- Choroba Alzheimera wymaga regularnego i powtarzalnego planu dnia – osoby z problemami z pamięcią nie powinny stale zmieniać swoich aktywności i przyzwyczajeń. Nasz dom opieki pod Warszawą zapewnia chorym na Alzheimera regularne plany dnia, powtarzalne czynności i schematy, które ułatwiają opiekę. Dotyczy to także regularnych posiłków i spacerów.
- Komfortowy sen – w trakcie opieki nad osobą chorą bardzo ważne jest zapewnienie odpowiednich warunków do wypoczynku. Alzheimer często powoduje kłopoty z zasypianiem. Warto zorganizować choremu odpowiednią dawkę obowiązków w ciągu dnia, aby zmęczyć organizm i zmusić go do odpoczynku.
- Bezpieczeństwo – to kluczowy aspekt, o który warto zadbać, jeśli chodzi o opiekę nad osobą chorą na Alzheimera. Warto usunąć zbędne klucze z drzwi, zamontować sygnały alarmujące o samodzielnym wyjściu chorego lub schowanie przedmiotów niebezpiecznych, np. noże, widelce, zapalniczki i kable wysokiego napięcia.
- Angażowanie do samodzielności – w miarę możliwości trzeba angażować chorą osobę w samodzielnie wykonywane zadania. Chodzi tu przede wszystkim o to, aby pobudzać mózg podopiecznego, oczywiście pod stałym nadzorem.
Podsumowując: opieka nad chorą osobą nie jest prosta. Bliscy, którzy nie mają możliwości zapewnić dobrej opieki chorym bliskim w domu, mogą zdecydować się na zorganizowanie pobytu stałego w naszym domu opieki pod Warszawą. Przyjmujemy także osoby z Alzheimerem, niezależnie od stadium zaawansowania schorzenia.
Choroba Alzheimera – dlaczego warto zdecydować się pobyt chorego w domu opieki?
Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na pobyt bliskiej osoby z Alzheimerem w domu seniora. To miejsce, gdzie każdy podopieczny może poczuć się: bezpiecznie, komfortowo i intymnie. Wykwalifikowana i empatyczna kadra opiekunów w domu seniora gwarantuje, że opieka nad chorymi z Alzheimerem będzie utrzymana na najwyższym poziomie.