Każdy doświadcza w swoim życiu takich stanów emocjonalnych jak lęk. W wielu sytuacjach niepokój i lęk są zupełnie zrozumiałe. Towarzyszą nam w takich momentach jak podchodzenie do egzaminu czy też oczekiwanie na zabieg lub operację. Poziom niepokoju i stres z tym związany może czasem być na tyle wysoki, że jest nam trudno nad nimi zapanować. Z kolei gdy sytuacja utrzymuje się przez dłuższy okres czasu, codzienne funkcjonowanie może w znacznym nawet stopniu zostać zaburzone. Stres związany z problemami zdrowotnymi, utratą bliskiej osoby i innymi poważnymi zmianami życiowymi zwykle narasta wraz z wiekiem. Często seniorzy odczuwają lęk przed utratą samodzielności, samotnością, byciem ciężarem czy też upadkiem i chorobą. Również schorzenia występujące u seniorów mogą przyczyniać się do wzrostu odczuwanego lęku. Należą do nich choroby serca, choroby neurologiczne, problemy hormonalne. W niektórych przypadkach lęk może być również spowodowany zażywanymi lekami. Jakie rozwiązania warto wdrożyć, aby łatwiej było pokonać lęk?
Choć może to zabrzmieć banalnie, jednym z ważniejszych kroków może okazać się zaakceptowanie tego, że odczuwany przez nas lęk negatywnie wpływa na jakość naszego życia. Zrozumienie naszych uczuć i stanu w jakim się znajdujemy może znacznie ułatwić nam kontrolowanie niepokoju, negatywnych myśli oraz zrozumienie, że warto szukać sposobów na poprawę naszej kondycji. Warto wypróbować różne metody redukcji lęku tak, aby znaleźć technikę, która najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku.
Ćwiczenia oddechowe i mindfulness to jedne z metod, które mogą okazać się niezwykle skuteczne w kontrolowaniu lęku. Samo myślenie o chwili, która trwa, przyglądanie się otoczeniu i skupienie na oddychaniu może pomóc zmniejszyć stres i odczuwany niepokój. Głębokie oddychanie aktywuje reakcję relaksacyjną organizmu. Spróbuj wykonać powolne, głębokie wdechy. Podczas wdechu wypychaj okolice brzucha a następnie wstrzymaj oddech na kilka sekund przed powolnym wydechem. Rozluźnij barki, tułów i brzuch. W stresujących sytuacjach spróbuj powtórzyć świadome głębokie kilka razy aż poczujesz spokój.
Ćwiczenia to dobrze znana i skuteczna metoda redukcji stresu i niepokoju. Podczas ćwiczeń uwalniane zostają endorfiny powszechnie znane jako “hormony szczęścia”. Regularne ćwiczenia korzystnie wpływają również na sen, ogólny nastrój i poziom energii. Ćwiczenia mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób takich jak demencja oraz innych takich jak schorzenia sercowo-naczyniowe czy metaboliczne.
Lęk może również spowodować, że zaczniemy myśleć i mówić o sobie negatywnie. Zmiana sposobu w jaki mówimy o sobie i do siebie może być bardzo trudna. Niewątpliwie zajmie to trochę czasu, ale może mieć istotny wpływ na to jak się czujemy i reagujemy na stresujące sytuacje, w których nasz niepokój jest bardzo wysoki. Nie zapominajmy, że niepokój to stan umysłu. Możemy zarządzać naszymi myślami i przejąć nad nimi kontrolę.
W zapewnieniu wysokiej jakości opieki nad osobami starszymi niezwykle istotna jest świadomość potrzeb jakie mają seniorzy oraz lęków jakie im towarzyszą. W naszym domu opieki kładziemy duży nacisk na budowanie serdecznych relacji z pensjonariuszami. Zdrowe odżywianie, terapia zajęciowa, zapewnienie dostosowanej do możliwości danej osoby aktywności fizycznej odgrywają dużą rolę w zapewnieniu seniorom optymalnych warunków funkcjonowania w codziennym życiu.