Aromaterapia jest rodzajem medycyny alternatywnej, w której wykorzystywane są olejki eteryczne. Mają one oddziaływać na nasz umysł, samopoczucie, zdrowie fizyczne. Aromaterapia to jednak nie tylko olejki eteryczne. Aromaterapia obejmuje również zastosowani kadzideł, ziół czy też hydrozoli. Różne olejki eteryczne były używane od wieków przez wiele kultur jako forma medycyny tradycyjnej. Niezmiennie istotą aromaterapii jest umiejętne wykorzystywanie substancji i olejków eterycznych pozyskanych z różnych gatunków roślin w celu przezwyciężenia różnych problemów zdrowotnych. Ma na celu poprawę naszego zdrowia i samopoczucia poprzez zapach.
Należy podkreślić, że zmysł powonienia to najsilniejszy zmysł jaki wykształcił się u człowieka. Zapachy bardzo szybko przenikają do mózgu, dzięki czemu działania olejku jest praktycznie natychmiastowe. Olejki eteryczne najczęściej są wdychane lub aplikowane bezpośrednio na skórę.
Aromaterapia to prosta, ale często skuteczna technika radzenia sobie np. ze stresem bez użycia leków, która bazuje na pozytywnym wpływie zapachów na organizm człowieka. Aromaterapia rozpoczyna sie w momencie uwolnienia olejków eterycznych – poprzez dodanie do kąpieli, uruchomienie dyfuzora czy skropienie chusteczki czy poduszki olejkiem bądź też wmasowanie olejków w skórę. Popularne olejki eteryczne znane z tego, że łagodzą stres, uspokajają i koją zmysły to między innymi olejek z płatków róży, lawendowy czy tez rumiankowy.
Jak już wspomnieliśmy aromaterapia od wieków odgrywa ważną rolę w holistycznych praktykach z zakresu poprawy zdrowia i samopoczucia. Również seniorzy mogą korzystać z dobrodziejstw aromaterapii. Należy jednak pamiętać, że jest to terapia uzupełniająca i jako taka nie zastępuje leczenia i powinna być stosowana tylko wtedy, gdy przynosi ukojenie leczonej osobie.
Przyjrzyjmy się bliżej kilku olejkom, po które często sięgamy i właściwościom jakie im się przypisuje:
Aromaterapia osób starszych – o czym należy pamiętać?
Przed wdrożeniem aromaterapii w przypadku osób starszych warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ niektóre olejki eteryczne mogą wchodzić w interakcje z lekami. Warto też kontrolować ilość olejków, które stosujemy, w dużych ilościach niektóre z nich mogą być bowiem toksyczne. Niektóre olejki są silne i mogą powodować reakcje skórne po nałożeniu. Olejki eteryczne przez nałożeniem należy zmieszać je z olejem nośnym. W przypadku wykonywania masażu zwłaszcza osób starszych należy zachować szczególną ostrożność. Skóra seniora jest bowiem cienka i bardziej podatna na otarcia niż skóra osoby młodej.