Aktywność fizyczna to klucz do szczęścia i zdrowia. Wydłuża życie, poprawia jakość snu, pozwala nam zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób takich jak choroby sercowo-naczyniowe, otyłość czy choroba Alzheimera. Osoby, które regularnie zapewniają sobie dawkę zdrowej aktywności częściej mają dobry nastrój i czują się pełne energii. Dzieje się tak m.in. dlatego, że hormony takie jak dopamina i serotonina wydzielane są przez nasz organizm w czasie wysiłku. Niezależnie od wieku. Dlatego tak istotne jest, aby mimo upływu lat nie zaniedbać aktywności fizycznej. Co należy wiedzieć o aktywności fizycznej seniora?
Nie tylko godziny spędzone na siłowni, poranny jogging w szybkim tempie czy też uczestnictwo w zajęciach fitness powinny być rozpatrywane w kontekście aktywności fizycznej, która faktycznie COŚ nam daje. Każda aktywność, nawet ta zdecydowanie mniej intensywna, wywiera dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Lekka aktywność fizyczna to chociażby takie codzienne czynności jak odkurzanie, ścielenie łóżka, spacerowanie w wolnym tempie, do których nie potrzebujemy żadnych specjalistycznych sprzętów.
Osoby starsze powinny każdego dnia wykonywać jakiś rodzaj aktywności fizycznej. Im więcej zrobimy w tym zakresie, tym lepszych rezultatów możemy się spodziewać. Co najmniej dwa razy w tygodniu warto włączyć do naszego dnia aktywności mające na celu wzmocnienie siły, równowagi i elastyczności. W miarę możliwości należy ograniczać czas jaki spędzamy w pozycji leżącej i siedzącej. Nawet krótkotrwałe przerwy w postaci udania się do kuchni po filiżankę herbaty pozwolą krwi krążyć szybciej a mięśniom rozprostować się.
Dom opieki a aktywność fizyczna
Pensjonariusze przebywający w naszym domu seniora mają wiele możliwości angażowania się w czynności ruchowe. Wokół samego obiektu znajduje się rozległy teren rekreacyjny, który sprzyja spacerom. Nie bez znaczenia jest fakt, że dom seniora zlokalizowany jest w pobliżu Puszczy Kampinoskiej. To nie tylko okazja do spacerowania w malowniczym otoczeniu, ale również możliwość obserwacji rzadkich gatunków ptaków takich jak czaple, jeżyki czy gile. Podczas spacerów można zaczerpnąć świeżego powietrza nasyconego zapachem drzew, ziół i traw. Ponadto, seniorzy mogą korzystać z siłowni zewnętrznej, która wyposażona jest w urządzenia dostosowane do osób niepełnosprawnych.
Co więcej nad kondycją naszych pensjonariuszy czuwa wykwalifikowana kadra medyczna, w skład której wchodzi również rehabilitant. Dostępna jest rehabilitacja indywidualna dostosowana w pełni do potrzeb danego pensjonariusza z uwzględnieniem schorzeń z jakimi się boryka. Seniorzy mogą również uczestniczyć w rehabilitacji grupowej wraz z innymi osobami, które chcą skorzystać z proponowanej terapii. Nasz dom spokojnej starości organizuje pobyty opiekuńczo-rehabilitacyjne stworzone z myślą o osobach po udarach, złamaniach, niepełnosprawnych czy z chorobą Alzheimera.